Call Now+1 321 248 2690

Send Messagesupport@homework-hub.com

Our Location211 Ronad, California, Us

Test File
By: Elsie

The following data relate to direct materials

The following data relate to direct materials costs for February:Materials cost per yard: standard, $2.00; actual, $2.10Standard yards per unit: standard, 4.5 yards; actual, 4.75 yardsUnits of production: 9,500Calculate the direct materials quantity variance.a.$4,750.00 unfavorableb.$4,750.00 favorablec.$4,512.50 favorabled.$4,512.50 unfavorable

Completed Orders
Homework Hub has helped 642,704 students.